למידה משמעותית

למידה משמעותית
גם אם נתייחס ללמידה במובנה הצר ביותר, גם כאן יש לנו הזדמנות אדירה למודעות עצמית. אני סבורה כי: "כמו שהאדם לומד ככה הוא חי".
למידה משמעותית
במשך שנים אני עובדת עם ילדים, מתבגרים, סטודנטים ומבוגרים על נושא הלמידה. עם הזמן התרחבה אצלי משמעות המושג. אם בהתחלה ראיתי זאת כלמידה במשמעות הצרה יותר של המילה, כלומר למידה במשמעות של "לשבת ללמוד" כאשר אדם נמצא במסגרת למידה. כיום אני רואה למידה במשמעות של תהליכי ההתפתחות אותם עובר האדם במהלך חייו. בתהליכי למידה לאדם יש מטרות, יעדים, תכנונים, התנגדויות, פחדים, מחשבות שונות, הצלחות וכישלונות. אדם יכול ללמוד רבות על עצמו תוך כדי צפייה בתהליכי הלמידה שלו. לדוגמא: כיצד אני מציב לעצמי מטרות, עד כמה המטרות שאני מציב לעצמי הינן ריאליות, עד כמה אני מבצע את המטרות אותן הצבתי לעצמי?, מהם התירוצים אותם אני מספק לעצמי?. סוגיות נוספות אותן כדאי לבחון הן: כיצד אני מתמודד עם תקיעויות שיש לי בתהליכי למידה- התפתחות שלי? עד כמה המחשבות השליליות והפחדים משתלטים עלי? כיצד אני פועל להתמודד עימם?
 
למידה כתהליך מודעות עצמית
 
גם אם נתייחס ללמידה במובנה הצר ביותר, גם כאן יש לנו הזדמנות אדירה למודעות עצמית. אני סבורה כי: "כמו שהאדם לומד ככה הוא חי". לדוגמא לומד שהינו טיפוס אקטיבי, דינמי, "צבעוני" בנשמתו וזקוק לגרייה רב ערוצית ועם זאת הוא בוחר לכפות על עצמו למידה קונבנציונלית "יבשה" ומשעממת. הוא הולך לפי המוסכמות שאומרות כי צריך "לשבת ללמוד" בשקט, לא לקום מהכיסא לאורך זמן, לכתוב הכל בהרצאות וכדומה, אך גופו, מוחו ונפשו מתקוממים והוא לא מסוגל באמת להצליח "לשבת ללמוד". על מנת ל"דרבן" את עצמו הוא אומר לעצמו שהוא "חייב לשבת" וכל פעם שזה לא קורה הוא מאשים את עצמו, דבר הגורם אך ורק להחרפת הדפוס. מה דפוס זה מלמד אותנו על הדרך בו אותו אדם בחר לחיות את חייו? עד כמה הוא מעדיף בדרך כלל לחיות ע"פ המוסכמות על פני הקשבה לצרכיו האמיתיים? עד כמה הוא מדכא את נפשו כדי "להיות בסדר".
 
דוגמא נוספת היא למשל אדם ששולחן הלמידה/עבודה שלו עמוס לעייפה בערימות של ניירות וחפצים. דפוס זה עשוי להעיד על דברים שונים: בלגן פנימי, עומס יתר, קושי לעשות סדר עדיפויות בחיים, קושי להבחין בין עיקר וטפל ועוד.
 
הלמידה כמנוף לשינוי
 
מניסיוני, אחד התקופות שבהם האדם פתוח יותר לתהליכי שינוי הוא בתקופות למידה. תלמידים/סטודנטים שהלימודים חשובים להם מרגישים דחף חזק יותר להתמודד עם הדפוסים המעכבים (חרדה, דחיינות, קושי בתכנון ועוד). אותם לומדים מרגישים כי אם לא ישנו משהו מהותי הדפוסים לא ישתנו. תקופות למידה הם זמן מצוין לאדם לערוך בדק בית פנימי ולהרחיב את מודעותו האישית אחרת פשוט הדפוסים המעכבים אינם מניחים. וכאשר האדם רואה בקושי את ההזדמנות הוא מתפתח וצומח ועובר דרך הקושי למקום טוב יותר המשפיע על כל תחומי חייו האחרים. 

תלמיד/סטודנט היית רוצה לדעת:

מהי הדרך הטובה ביותר עבורך ללמוד (באמצעות שאלון לבדיקת סגנונות למידה)
 
 
>> כיצד להתנהל בזמן הרצאה כך שתבין ותזכור יותר
 
>> כיצד ללמוד בבית באופן עצמאי כך שתלמד פחות זמן ותזכור יותר טוב
 
>> איך הגישה שלך משפיעה על הציונים שלך ומהי הגישה המנצחת
 
כדי לקבל במתנה את המדריך לסטודנט לשיפור הקשב והריכוז

↓↓↓
לחץ כאן

 
הורים, הייתם רוצים לדעת
 
 
>> למה כל הלחץ על הילד שיכין שיעורים לא באמת עוזר לכם
 
>> למה חבל על הכוח שלכם כשאתם מנדנדים לילד שיכין שיעורים
 
>> כיצד לסייע לילדכם לשפר את הריכוז שלו כך שילמד יותר טוב
 
>> כיצד לסייע לילדכם לשפר את יכולות ההתארגנות שלו כך שיהיה יעיל יותר
 
>> כיצד לשבת עם הילד על שיעורי הבית ולהישאר מאוזנים ושפויים
 
כדי לקבל במתנה מדריך להורים- כיצד לסייע לילד לשפר את הריכוז שלו, יש ללחוץ כאן


 
 
 
 הכתבה מתוך מגזין "הלווין"

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות