ניהול זמן

ניהול זמן
איך לתכנן ולנהל את הזמן ניהול זמן הוא נושא מהותי וחשוב. עם זאת ניהול זמן הוא גם נושא כאוב. עכשיו זה הזמן לקרוא מאמר חדש לגבי ניהול ותכנון זמן- מהן החסימות שיש לנו בנושא, כיצד להתמודד עימן כיצד לתכנן בפועל.
איך לתכנן ולנהל את הזמן 
 

כאשר אתם שומעים את המושג "תכנון זמן" אילו אסוציאציות זה מעלה בכם?

העליתי את השאלה הזאת פעמים רבות כאשר הנחיתי קבוצות ויחידים בנושא מיומנויות למידה, מה שעולה בדרך כלל זה תשובות כגון: סדר,ארגון,"מסדר צבאי",נוקשות, ומחשבות כגון:"זה לא מצליח","זה לא בשבילי" וכדומה. מסתבר שיש אנשים שמרגישים נוח עם תכנון זמן ויש רבים שנרתעים ממנו.

במאמר אסביר בקצרה מדוע ישנם אנשים הנרתעים מתכנון זמן וכיצד להתמודד עם רתיעה זו. אחרי שתקראו את המאמר תבינו שכל אחד יכול לבצע תכנון זמן ולעמוד בו!

מדוע אנשים נרתעים מתכנון זמן?

ללא מעט אנשים יש ניסיון לא טוב, בלשון המעטה, עם תכנון זמן. הם ניסו לתכנן זמן פעמים רבות בעבר , אך הם לא הצליחו להתמיד בו. הייתה להם טבלה יפה עם תכנון שבועי אך הם לא עמדו במשימות שהגדירו לעצמם. היו להם הרבה תירוצים הם דחו את המשימות שוב ושוב. כתוצאה מכך הם פיתחו פחד נסתר מתכנון וממחויבות עצמית. הפחד גרם למחשבות מעכבות כגון:"תכנון זמן אינו בשבילי","עדיף לא לתכנן זמן ופשוט לזרום". המחשבה הנסתרת העמוקה  העומדות בבסיס המחשבות הללו היא:"אני לא מסוגל לתכנן זמן ולעמוד בזה". מחשבות מסוג זה גורמות להתנהגויות לא אפקטיביות כגון דחיינות והימנעות. מחשבות אילו מאפיינות לא מעט אנשיפ עם הפרעת קשב וריכוז, אבל לא רק אותם.

למען האמת, הסיבה העיקרית שאנשים לא עומדים בתכנוני זמן שלהם היא שהתכנונים שלהם לא מציאותיים! אנשים בדרך כלל מתכננים הרבה יותר ממה שהם מסוגלים לבצע באופן עקבי. דבר זה מקפיץ באופן אוטומטי את הפחד מהכישלון וגורם לדחיינות. אנשים מעדיפים לא לתכנן ולא לצפות מעצמם כדי לא להתאכזב! הבשורה הטובה היא שאם אתה מתכנן נכון, אתה תוכל לעמוד בזה!

אז מה ניתן לעשות באופן מעשי?

הצעד הראשון הוא להכיר, להודות ולתת מקום לפחד מהכישלון. שנית, אנחנו צריכים לזהות את המחשבות המעכבות להחליפן במחשבות בונות כגון:"אני מסוגל לעמוד בתכנון זמן שמותאם לי! זאת האמת, כל אחד מסוגל לעמוד בתכנון זמן המותאם לו! הצעד השלישי הוא להכין טבלה שבועית ולהכניס בה את כל הפעילויות השבועיות הקבועות! כתוב בצד את כל יחידות המחויבות העיקריות שיש לך במהלך השבוע כגון יחידות למידה עצמית במקצועות השונים והוסף יחידה אחת יותר למה שאתה עושה בדרך כלל. לדוגמא: אם בדרך כלל אתה מקדיש  חמש שעות ללמידה עצמית בבית הוסף בשבע הראשון שעה נוספת של למידה בזמן שיש סיכוי טוב שתעמוד בו. כאשר אתה עומד בזה הוסף עוד שעה בשבוע שלאחר מכן. כאשר השינוי  אינו קיצוני אלא הדרגתי אתה לא תחוש הרבה פחד ותאמין שתוכל לעמוד בזה ואכן זה מה שיקרה! ישנן עוד טכניקות לתכנון זמן, אך לא אתמקד בהן במאמר זה!

לסיכום, גם אם יש לך ניסיון לא טוב עם תכנון זמן זה לא אומר שאתה לא יכול לעמוד בתכנון. אתה צריך להאמין שאתה מסוגל לעמוד בתכנון זמן המותאם לך! בנוסף אתה צריך טבלה מתכננת היטב של תכנון זמן המתאימה לך ושתרגיש בנוח איתה. זכור לא לתכנן יותר מדי "ככל שתתכנן פחות כך תצליח לעשות יותר!"

 
כדי לשמוע קובץ אודיו בנושא של ניהול זמן צפה בוידאותלמיד/סטודנט היית רוצה לדעת:

מהי הדרך הטובה ביותר עבורך ללמוד (באמצעות שאלון לבדיקת סגנונות למידה)
 
 
>> כיצד להתנהל בזמן הרצאה כך שתבין ותזכור יותר
 
>> כיצד ללמוד בבית באופן עצמאי כך שתלמד פחות זמן ותזכור יותר טוב
 
>> איך הגישה שלך משפיעה על הציונים שלך ומהי הגישה המנצחת
 
כדי לקבל במתנה את המדריך לסטודנט לשיפור הקשב והריכוז

↓↓↓
לחץ כאן

 
הורים, הייתם רוצים לדעת
 
 
>> למה כל הלחץ על הילד שיכין שיעורים לא באמת עוזר לכם
 
>> למה חבל על הכוח שלכם כשאתם מנדנדים לילד שיכין שיעורים
 
>> כיצד לסייע לילדכם לשפר את הריכוז שלו כך שילמד יותר טוב
 
>> כיצד לסייע לילדכם לשפר את יכולות ההתארגנות שלו כך שיהיה יעיל יותר
 
>> כיצד לשבת עם הילד על שיעורי הבית ולהישאר מאוזנים ושפויים
 
כדי לקבל במתנה מדריך להורים- כיצד לסייע לילד לשפר את הריכוז שלו, יש ללחוץ כאן
 


-צפה בסרטונים נוספים לגבי תכנון זמן


 

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות