קבוצות נשים לאחר לידה

 עמוד הבית / מאמרים / ילדים, זוגיות ומשפחה / קבוצות נשים לאחר לידה
קבוצות נשים לאחר לידה
בכתבה זו רציתי לשתף אתכם בנושא חברתי-קהיליתי: קבוצת נשים אחרי לידה. כאשר נולד בנינו הבכור, יובל, גרנו שנה בארה"ב. שם התוודעתי לראשונה לקבוצות של נשים לאחר לידה הנפגשות אחת לשבוע עם התינוקות. בתור מי שהגיעה  לארץ זרה עם תינוק קטן, זה נתן מענה חשוב והולם לצרכי ואפשר לי לפגוש נשים אחרות במצבי, לצאת מהבית, ליצור חברויות ולהרגיש שאני לא לבד. הקבוצות הללו שיפרו בצורה משמעותית את איכות חיי וממש הוקסמתי מהרעיון. בנוסף, עיסוקי כמנחת קבוצות עוד יותר חיזק אצלי את הבנת המשמעות והכח של קבוצה בכלל וקבוצת נשים בפרט. כאשר ילדתי את  ילדי הבאים החלטתי לארגן בעצמי קבוצות כאלה. אחרי לידת בני בן ה- 4 ואחרי לידת התינוק הנוכחי הקמתי בלהבים קבוצה לנשים אחרי לידה. המטרה של הקבוצה היא לאפשר לנשים אחרי לידה מתוך היישוב להיפגש עם נשים נוספות, ליצור חברויות ולחזק את קשרי הקהילה. ידוע כי האדם הוא יצור חברתי וכי הוא זקוק לקשר עם אחרים על מנת לחוש תחושת ערך וסיפוק. בנוסף ידוע כי נשים אחרי לידה מהוות קבוצת סיכון  לחוש בדידות לחלות בדיכאון. נשים רבות בכלל ובפרט אחרי לידה זקוקות לקשר עם נשים אחרות במצבן על מנת לדבר, לחלוק, לצחוק, לבכות ולשתף ברגשות. בעבר כאשר אנשים חיו במסגרת קהיליתית, צורך זה סופק באופן טבעי. בחברה המודרנית יש דגש יותר על הפן האינדבידואלי והמימד הקהיליתי קיים במידה מועטה. הצורך בחיברות עדיין קיים, אך לא כולן מודות בו או מוכנות להצהיר עליו בגלוי. ישנה גם לעיתים קרובות הימנעות מצד נשים ליזום אינטרקציות וקשרים חברתיים מחשש ומהבושה שידחו אותן.  מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין חברויות נשים לבין איכות חיים גבוהה ובריאות טובה לדוגמא: מחקר של בית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד מצא, כי ככל שיש לנשים יותר חברות, הן נוטות פחות לפתח מחלות ומגבלות גופניות כשהן מתבגרות, וחייהן טובים ומלאי שמחה יותר. למעשה, התוצאות היו כה חד-משמעיות, שהחוקרים הסיקו כי היעדר חברות קרובות ונשות סוד הוא דבר מסוכן לבריאות ממש כמו עישון או משקל עודף. יתרון נוסף של קבוצת נשים הוא בכך שכל אחת מקבלת ידע מנשים נוספות החל מידע טכני כגון היכן לקנות מוצצים מסוג מסויים ועד לקבלת עצות וטיפים בנושאים מקצועיים בהן מתמחות נשים שונות.
 כיצד מקימים קבוצת נשים אחרי לידה?

עכשיו נעבור להיבטים המעשיים- כיצד פועלת קבוצה כזאת ואיך ניתן לארגן זאת? אז זה לא מסובך כמו שזה נראה וכל אישה שיולדת יכולה לארגן קבוצה כזאת. קודם כל צריך לאסוף שמות של לפחות 5 נשים שילדו או עומדות ללדת. אני איתרתי אמהות מהגן/ הכיתות של הילדים שלי, אמהות מהקורס עיסוי של קופת חולים כללית, אמהות שראיתי שמסתובבות עם עגלות ביישוב וכמובן חברה מביאה חברה. בקבוצה המתקיימת כיום בלהבים יש 14 חברות. ישנן נשים שחוזרות לעבוד ועוזבות את הקבוצה ובמקומן נכנסות נשים חדשות שילדו זה עתה. בשלב הבא: קובעים תאריך ומקום של  המפגש הראשון באחד הבתים או במתנ"ס( בחלק מהמקרים המתנ"ס של הישוב או מרכז הספורט מוכנים להקצות חדר בחינם). חשוב לקבוע יום קבוע ושעה קבועה בה נפגשים כל שבוע עם התינוקות כמובן. אצלינו בקבוצה קבענו סבב שכל שבוע נפגשים בבית מארח אחר. הפגישה הראשונה מוקדשת להיכרות ולתיאום ציפיות ראשוני. אפשר לקבוע סבב של הנחיה מתחלפת, כלומר שכל שבוע אישה אחרת אחראית על התוכן של המפגש, או שהיא מנחה בעצמה פעילות או משחק חברתי (לא צריך להיות איש מקצוע או מנחה קבוצות כדי לעשות זאת) או שהיא מכירה אדם חיצוני שיכול לספר/להרצות על תוכן מסוים שעשוי לעניין את הקבוצה. מניסיוני הרבה מנחים חיצוניים מעוניינים להגיע בחינם  לקבוצות כאלה גם כדי לתרום מעולם התוכן שלהם וגם למטרות שיווקיות. בקבוצה שלנו למשל הגיעו מרצים חיצוניים בנושאים של: בטיחות של תינוקות, אימון אישי, ביבי יוגה,תקשור ועוד. התקשורת נעשית דרך המייל, כל שבוע אני כמארגנת הקבוצה שולחת מייל לכולן ומציינת את כתובת הבית המארח ואת הנושא. כאשר הקבוצה מתגבשת יותר אפשר גם לערוך מפגש לא מובנה על קפה ועוגה או להפגש בבית קפה ותאמינו לי לנשים יש תמיד על מה לדבר. הקבוצה יכולה להימשך כל זמן שיש מישהי שמנהלת אותה וכמובן שאפשר עם הזמן להעביר את שרביט הניהול מאחת לשניה. החזון שלי הוא שבכל ישוב תתקיים תמיד קבוצה פעילה של נשים לאחר לידה, שהנשים בה מתחלפות עם הזמן, אך המסגרת שומרת על עצמה. דבר כזה ישפר באופן משמעותי את איכות חייהן של נשים אחרי לידה ויתרום מאוד לאושרן. כולנו יודעים שכאשר האישה מאושרת, כל המשפחה מאושרת וכך גם כל הסביבה הקרובה. כמובן שגם נשים שאינן אחרי לידה יכולות לארגן קבוצה בסגנון דומה אחת לשבועיים/חודש בערבים.

מה שחשוב הוא שכל אישה יכולה לארגן קבוצה כזאת באיזור מגוריה, נסינה ותראינה שיש לכך היענות גבוהה מאוד!

 

המאמר לקוח מתוך ירחון "הלוין"

  
 

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות