חרדת ביצוע מינית בקרב נשים

 עמוד הבית / מאמרים / פחדים וחרדות / חרדת ביצוע מינית בקרב נשים
חרדת ביצוע מינית בקרב נשים
מרוצים מחיי המין שלהם ולא שוחחו על כך בגלוי. נושא המין והמיניות כרוך פעמים רבות בתחושות אשמה ובושה הגורמים להסתרה ולחוסר תקשורת בין בני הזוג בנושא. רגשות מודחקים מחזקים ומעצימים את החרדה וההימנעות מקיום יחסי מין מהנים. המאמר נותן כלים איך להתמודד עם החרדה
ואגיניזמוס

  בכתבה הקודמת כתבתי על בעיות זקפה ועל חרדת ביצוע בעת קיום יחסי מין בקרב גברים.  כמובן- לא נקפח את סקטור הנשים שבינינו והפעם אכתוב על חרדות מקיום יחסי מין בקרב נשים ובאופן ספציפי יותר על תופעת ה"וגיניסמוס". כ- 20% מהנשים חוות תופעה הקראת "ואגיניזמוס". התופעה מאופיינת בהתכווצות של הוגינה בזמן קיום יחסי המין, דבר שאינו מאפשר חדירה וקיום יחסי מין מלאים. תופעה זו  איננה רצונית ואיננה נשלטת ומתרחשת בעיקר אצל נשים צעירות. תופעה זו נובעת בעיקר מסיבות פסיכולוגיות נפשיות כגון: חוויה טראומטית מינית מהעבר כגון אונס, חוויה מהעבר של כאב בעת קיום יחסי מין היוצרת חרדה מאקט החדירה עצמו, בדיקות גניקולוגיות טראומטיות מהעבר, תחושת אשם מעצם ההנאה ממין, קונפליקט פנימי בין מתירנות לשמרנות ועוד. רב הגורמים הנ"ל קשורים לחוויות טראומטיות בעבר היוצרים חרדה מאקט החדירה ומקיום יחסי מין מלאים. ישנן נשים המתארות את חווית החדירה כטראומטית ופולשנית. הכרתי נשים החיות בזוגיות עם גבר עדין ומתחשב ובשל טראומות מיניות בעבר חוות כל אקט של קיום יחסי מין מלאים כסוג של אונס.

 טיפול בואגיניזמוס

אם כך, כיצד מטפלים בבעיה זו? הגישה הרווחת לטיפול בבעיה הינה משלבת טיפול של כמה בעלי מקצוע. קודם כל ניתן לפנות לרופא הנשים על מנת לקבל טיפול תרופתי ו/או מכני (כגון משחה או מרחיבים לוגינה). ניתן להיעזר גם בפיזיותרפיסטית על מנת לעבוד על שרירי רצפת האגן (יעיל גם במקרים של התכווצות לא מספקת של הואגינה בעת קיום יחסי מין). מאוד חשוב לשלב גם טיפול ריגשי בבעיה היות ובמקרים רבים מקור הבעיה הוא חרדה ופחדים מקיום יחסי המין.. במסגרת טיפול זה חשוב לברר לעומק את הפחדים הקשורים למין ומיניות בקרב האישה. אם קיימים זיכרונות טראומטים   לגבי מין חשוב לעבד אותם בטיפול ולשחררם. לעיתים נשים חוות חוסר שליטה מעצם האקט המיני במהלכו הן פסיביות יותר וחוות אקט של  חדירה לתוכן. לכן  חשוב להחזיר לאישה את תחושת השליטה של האישה באקט המיני.

אחת השיטות המסייעת בכך היא הרפיה ודימיון מודרך. האישה מתרגלת נשימות עמוקות ומעגליות ותוך כדי כל מדמיינת את השלבים של קיום יחסי המין באופן הדרגתי. בדימיון המודרך האישה יכולה לדמיין שבעת קיום יחסי המין קיים סמל, תמונה או ישות אור המגנים  עליה.

 

כאשר האישה נמצאת בזוגיות קבועה חשוב מאוד לשתף את בן הזוג בטיפול. מפרקים את האקט המיני לתתי שלבים. האישה מתנסה בחשיפה הדרגתיתלקיום הפעילות המינית. בהתחלה רק שוכבים אחד לצד השני ומתלטפים, אחר כך האישה מתחילה להיות מודעת מתי היא מתכווצת ומסמנת לבן זוג עד שמגיעים למצב שהאישה חווה מימד של שליטה בעת קיום יחסי המין ומסוגלת להכיל את אקט החדירה. כמו בכל תהליך זוגי ומיני גם כאן חשובה מאוד התקשורת הפתוחה בין בני הזוג. פעמים רבות פגשתי בקליניקה זוגות שלא היו מרוצים מחיי המין שלהם ולא שוחחו על כך בגלוי. נושא המין והמיניות כרוך פעמים רבות בתחושות אשמה ובושה הגורמים להסתרה ולחוסר תקשורת בין בני הזוג בנושא. רגשות מודחקים מחזקים ומעצימים את החרדה וההימנעות מקיום יחסי מין מהנים. רגשות מודחקים אילו אף יוצרים פערים וחסימות שלאורך זמן קשה מאוד לגשר עליהם.  מניסיוני הטיפולי, כאשר הבעיה המינית מדוברת באופן גלוי ופתוח בין בני הזוג  זוהי כבר כברת דרך חשובה בדרך לפיתרון.

 
 
 
 הכתבה מתוך מגזין "הלווין"
 

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות