חרדת ביצוע בתחום המיני בקרב גברים

 עמוד הבית / מאמרים / פחדים וחרדות / חרדת ביצוע בתחום המיני בקרב גברים
חרדת ביצוע בתחום המיני בקרב גברים
פעם אחת ביצירת זיקפה הוא עלול לפתח "חרדת ביצוע" בשל כשלונו לקיים יחסי מין. החרדה עצמה עלולה להגביר ולחזק את בעיות הזיקפה הקיימות ממילא ולהפוך את הבעיה לבעיה כרונית מתמשכת, דבר היוצר לעיתים קרובות הימנעות מקיום יחסי מין.המאמר נותן כלים איך להתמודד עם החרדה
חרדת ביצוע בתחום המיני בקרב גברים

בכתבות האחרונות כתבתי על סוגים שונים של פחדים וחרדות. במאמר זה אתייחס לחרדת ביצוע בקרב גברים בעת קיום יחסי מין. במסגרת עבודתי כמטפלת זוגית, אני פוגשת לא מעט זוגות החווים משברים שונים. בני הזוג עשויים לשתף בקליניקה לגבי סוגיות קשות וכואבות ולבטא רגשות קשים כלפי בן/בת הזוג. עם זאת, מעט זוגות או פרטים מדברים בגלוי על מצוקותיהם בתחום המיני. נושא המין הוא עדיין מעין "טאבו" בשיח הטיפולי בחלק גדול מהמקרים ובתוך נושא זה בעיות זיקפה בקרב גברים ו"חרדת ביצוע" מלווים ברגשות בושה חזקים וכתוצאה מכך בהסתרה.

 מהי הזיקפה?

הזיקפה היא תהליך התקשות אבר המין הזיכרי בעיקבות גירוי מיני מעורר. הגירוי גורם לזרימת דם ולהתקשות איבר המין הזיכרי. הזיקפה הינה הכרחי לקיומם של יחסי מין מלאים. ע"פ מחקרים שנעשו בארה"ב, 5% מהגברים בגיל 40 סובלים מבעיות זיקפה בדרגות שונות ובגיל 60 כ- 20% מהגברים סובלים מבעיה זו. כל גבר עשוי לחוות מידי פעם בעיות בזיקפה, התופעה מוגדרת כבעיה הצריכה טיפול כאשר התופעה הינה מתמשכת. הסיבות לבעיות זיקפה עשויות לנבוע מבעיה גופנית- פיזיולוגית, הורמונלית, קשיים לא פתורים בזוגיות או מסיבות רגשיות פסיכולוגיות אישיות. פעמים רבות הסיבות משולבות יחדיו.

 

 

 חרדת ביצוע בעת קיום יחסי מין

אחד הגורמים הנפשיים המשמעותיים המשפיעים על בעיות זיקפה אצל הגבר הם חרדות ופחדים. הפחד הבסיסי הינו הפחד מכישלון. בקרב גברים רבים התחום המיני הינו תחום משמעותי ואף מרכזי בהוויתם ובתפיסת הערך העצמי שלהם. "ביצוע טוב" המיטה מהווה עבורם הוכחה ואישור להצלחתם כגברים. הגבר עלול לפחד מתהליך האהבה כולו למשל: גבר שבת זוגו מתלוננת שהוא אינו מענג אותה מספיק ואינו משקיע ביצירת אוירה, עלול לפחד כל פעם לא לעמוד בציפיות של אישתו. הפחד היותר ספציפי הוא מעצם ביצוע הזיקפה שתאפשר את האקט של קיום יחסי המין. הזיקפה איננה תהליך רצוני ופעמים רבות איננה נשלטת, דבר המגביר עוד יותר את הפחד. מספיק שהגבר נכשל פעם אחת ביצירת זיקפה הוא עלול לפתח "חרדת ביצוע" בשל כשלונו לקיים יחסי מין. החרדה עצמה עלולה להגביר ולחזק את בעיות הזיקפה הקיימות ממילא ולהפוך את הבעיה לבעיה כרונית מתמשכת, דבר היוצר לעיתים קרובות הימנעות מקיום יחסי מין.

 

 

 כיצד לטפל בחרדת ביצוע?

קודם כל חשוב מאוד לאבחן את הבעיה. כצעד ראשון הייתי ממליצה לפנות אל רופא המשפחה. לעיתים מוקד הבעיה הוא רפואי  ופיתרון תרופתי עשוי לפתור אותה. אם מוקד הבעיה אינו רפואי מומלץ לפנות לטיפול ריגשי בבעיה באופן פרטני או זוגי. הטיפול הרגשי בעיה מתמקד בפחד ובחרדה. חשוב מאוד להבין את הסיבות הספציפיות לחרדה: האם החרדה נובעת מקשיי תקשורת ומנושאים לא פתורים בזוגיות, מפרפקציוניזם של האדם עצמו, מצורך מוגבר בשליטה, מחרדה אחרת מודחקת וכדומה. כאשר מוצאים את הסיבות המדויקות יותר ניתן לטפל בבעיה צורה יעילה. מניסיוני כמטפלת הבחנתי כי פעמים רבות כי גבר החרד מביצוע יחסי מין חרד גם בתחומים אחרים הקשורים לגבריות, כוח והצלחה.

 

 רבים מכם ודאי שואלים: "האם חרדת ביצוע קיימת רק בקרב גברים?" התשובה היא שהיא אכן קיימת גם בקרב נשים. על כך אכתוב את הכתבה הבאה.   

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות