רגשות האשם והשפעותיהן

 עמוד הבית / מאמרים / פחדים וחרדות / רגשות האשם והשפעותיהן
רגשות האשם והשפעותיהן
-כך כועסת על עצמי שאני לא מצליחה לשלוט בעצמי. כל פעם שאני רק נפגשת עם בחור חדש אני כבר מפתחת ציפיות של חתונה ומתחילה להיות אובססיבית. אני יושבת ומחכה ליד הטלפון, כאשר הבחור לא מתקשר אני שולחת הודעת טקסט וכך אני מבהילה אותם והם בורחים ממני"
" אני כל – כך כועסת על עצמי שאני לא מצליחה לשלוט בעצמי. כל פעם שאני רק נפגשת עם בחור חדש אני כבר מפתחת ציפיות של חתונה ומתחילה להיות אובססיבית. אני יושבת ומחכה ליד הטלפון, כאשר הבחור לא מתקשר אני שולחת הודעת טקסט וכך אני מבהילה אותם והם בורחים ממני". זה היה תלונתה הקבועה של מירי, רווקה בשנות ה- 40 לחייה. ככל שיותר כמהה לקשר זוגי ,הוא רק התרחק ממנה יותר ויותר. מירי שפטה וגינתה ללא הרף את התנהגותה. היא הייתה מודעת לעובדה שהתנהגותה מרחיקה ממנה גברים, אך חשה כי אין הדבר בשליטתה. מירי קראה כל מיני ספרי הדרכה של עשה ואל תעשה עם בני המין השני כל פעם הייתה אומרת לעצמה שבפעם הבאה היא חייבת לנהוג אחרת, אך חזרה על אותם דפוסים שוב ושוב.
 
כמה פעמים אנו מוצאים את עצמנו עסוקים במחשבות ורגשות של אשמה והאשמה עצמית שאינה מרפה, מבטיחים לעצמינו שלא נחזור על אותם דפוסים, אך תמיד נופלים לאותם בורות. רגשות האשמה הם כל- כך נפוצים שאנו מביעים אותם בלי לשים לב בשפה היומיומית במשפטים כמו:"אני חייב לעשות...." ,"ההתנהגות שלי ממש רעה", "איזה דפוק אני", או "אני לא אמור להתנהג או להרגיש...". יש לנו אמונה לא מודעת שהאשמה פותרת אותנו מהתמודדות, כי בעצם ההאשמה העצמית ניקינו את מצפונינו. מה שקורה בפועל הוא שהאשמה יוצרת הימנעות מהתמודדות ושינוי ואנו נשארים תקועים בדיוק באותו מקום.
 
כיצד להתמודד עם רגשות אשמה?
 
אז מהי בעצם האלטרנטיבה לרגשות אשמה? אז גם כאן, קוראי היקרים, אנו מוציאים מהארון את המודעות לפחד. זיכרו כי תמיד מאחורי הימנעות או תקיעות טמון פחד בלתי מודע. ככל שהפחד מודחק התקיעות מתגברת. ברגע שמתחילים לקחת אחריות על הפחד אנו עוברים מדפוס של האשמה עצמית לדפוס של לקיחת אחריות.
 
איך זה עובד בפועל? נחזור לדוגמא של מירי. בטיפול שיקפתי לה את הפחד הלא מודע שלה מאינטימיות ומקשר שגורם לה להתנהגות אובססיבית מול גברים. הפחד שלה ממימוש של קשר גרם לה בלא מודע לנקוט בהתנהגות הרסנית שתרחיק כל סיכוי לקשר וכך לא תצטרך להתמודד באמת עם הסוגיה. בטיפול חשפנו את הפחד, דיברנו איתו ונתנו לו מקום. מאז,כל פעם שמירי שמה לב לנטיה שלה להיאחז בקשר, היא התחברה לפחד שלה, נתנה לו מקום ואז הצליחה יותר לקחת אחריות ולהשהות את התגובה. כאשר לא הצליחה בכך במקום לרדת על עצמה אמרה לעצמה "פעלתי מתוך פחד. פעם הבאה אנסה לפעול אחרת". תגובה זו נשמעת לפעמים כסלחנית מדי לאנשים שרגילים לחיות עם אשמה, אך רק היא מובילה באמת לשינוי. 

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות