הפחד משינוי

הפחד משינוי
אני רואה את עצמי מגיע למסיבה ומייד נהיה המסמר של הערב, הבחורות מתחילות איתי ואני לא צריך להתאמץ. אני עוזב את עבודתי כשכיר במשרד רואי החשבון ופותח עסק עצמאי בלי לחשוש, אני לא מרגיש פחד, חשש, הכל זורם לי
"אוי, כמה הייתי רוצה להיות אחר, להיות שונה", אמר יפתח ביאוש וכבש את עיניו ברצפה. " תמיד אמא אמרה לי, תאהב את מי שאתה, אבל זה מה שבדיוק ששנאתי". חשתי חיבור לכמיהתו האנושית של יפתח להיות מישהו אחר, לחיות חיים שונים. ביקשתי מיפתח שיעצום את עיניו וידמיין את עצמו האידיאלי לפי הפנטזיה. "אני רואה את עצמי מגיע למסיבה ומייד נהיה המסמר של הערב, הבחורות מתחילות איתי ואני לא צריך להתאמץ, אני עוזב את עבודתי כשכיר במשרד רואי החשבון ופותח עסק עצמאי בלי לחשוש, אני לא מרגיש פחד, חשש, הכל זורם לי". ככל שיפתח המשיך בתיאור הדימיוני הבחנתי כי שפת הגוף שלו הולכת ונעשית מתוחה. שאלתי אותו "כשאתה במצב האידיאלי, איך אתה מרגיש?". יפתח היסס בתשובתו ואז השיב באיטיות : "אני לא מאמין, אני מרגיש חנק בגרון, זה הגיוני שאני מת מפחד?".
"מותר לך לפחד, שינוי הינו הדבר המפחיד ביותר אותנו כבני אדם".
 
רובינו סבורים כי השינוי הינו מצב אידיאלי, אילו כולנו חותרים. אנו תולים את חוסר השינוי ואת התקיעות בגורמים חיצוניים כגון: המשפחה שלנו, הבוס בעבודה, המשכנתא. אנו אומרים לעצמינו שכשהילדים יגדלו אז נתחיל לחיות, שכשהמצב הכלכלי ישתפר נתחיל להינות מהחיים ואז תמיד יש משהו אחר שמפריע. כאשר הסיבה האמיתית העמוקה והרבה פעמים הלא מודעת היא הפחד משינוי. הדפוסים הישנים, גם כאשר הם אינם יעילים, הם לפחות מוכרים. ומתוך מוכרותם, הם נותנים לנו מעין ביטחון זמני "אני נמצא באיזור המוכר והידוע, גם אם הוא אינו מי יודע מה". לעומת זאת השינוי נחווה כחוסר וודאות אחד גדול והחשש הבסיסי הוא ממה שנאבד כתוצאה מהשינוי. יפתח למשל חשש לעזוב את עבודתו הבטוחה כשכיר ולאבד את הכנסתו זאת למרות שכבר מאס בה וחש כי הוא מתבזבז שם.
 
 
כיצד להתמודד עם הפחד משינוי?
 
אז מה עושים עם כל זה? קודם כל לוקחים אחריות על הפחד משינוי ויוצאים מהתקיעות. פחד שמקבל הכרה באופו טבעי מאבד מגודלו. לעומת זאת, כאשר אנו מתכחשים לפחד ומייחסים את אי השינוי לגורמים חיצוניים הוא צובר תאוצה ותוקע את חיינו. ההכרה בפחד לא הופכת אותנו לפחדנים או ללוזרים אלא לאנושיים בלבד.
 
ואסיים בקטע מדהים של נלסון מנדלה:
"הפחד העמוק ביותר שלנו הוא לא שמא אנחנו חלשים מידי.
הפחד העמוק ביותר שלנו הוא שאנחנו בעלי עוצמה מעל לכל שיעור.
זה האור שבנו,לא האפלה שבתוכנו,שמפחיד אותנו יותר מכל.
אנחנו שואלים את עצמנו-איזו זכות יש לי להיות מבריק,יפיפה,מוכשר ואהוב?
למען האמת-איזו זכות יש לך לא להיות?
אין דבר נאור בלהצטמק כדי שאנשים אחרים לא ירגישו חסרי ביטחון.
ככל שניתן לברק שלנו להאיר אנחנו מעניקים,בלי מודע רשות לאחרים לעשות כמונו.
ככל שנשחרר עצמנו מהפחדים שלנו,נוכחותנו תשחרר אחרים מפחד."
 

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות