לקות למידה, הפרעת קשב וריכוז ומה שביניהם אבחון וטיפול

 עמוד הבית / מאמרים / מיומנויות ולקויות למידה / לקות למידה, הפרעת קשב וריכוז ומה שביניהם אבחון וטיפול
לקות למידה, הפרעת קשב וריכוז ומה שביניהם אבחון וטיפול
ייתכן כי במהלך קריאת הכתבה אתם, ההורים שואלים את עצמכם: "אולי הילד/ ילדה שלי הוא לקוי למידה או סובל מהפרעת קשב?" חשוב קודם לבדוק את קיים יותר מסימפטום אחד. אם ישנו חשש סביר כדאי להתייעץ עם איש מקצוע

 

דמיינו לעצמכם את הסיטואציות הבאות: בראשונה אתם נדרשים לקרוא טקסט בכתב ראי, בשניה לעצור כל פעם שאתם הוגים את האות נ' ובשלישית, להתרכז במטלה מסוימת כאשר יש סביבכם גירויים רבים, המסיחים את דעתכם. נסו במשך דקה לפחות כל אחת מהמטלות.
מנסיוני, אנשים שמתנסים במטלות הללו במשך מספר דקות חווים תסכול רב, אכזבה עצמית ומחשבות שליליות לגבי עצמם. אם כך, אפשר רק לדמיין מה מרגישים אנשים, החווים זאת יום יום מהרגע שהחלו ללמוד.
 
מהן לקויות למידה
 
לקויות למידה מאופיינת בשיבוש תהליכים אוטומטים כגון: כתיבה, קריאה, חשבון, מוטוריקה ועוד. ישנם סוגים שונים של לקויות למידה. הידועה והנפוצה מכולם היא הדיסלקציה, המתבטאת בקשיי קריאה (אותיות מתחלפות, שורות קופצות, קושי בהבנת הנקרא). דיסגרפיה מתבטאת בבעיות בכתיבה, איות והבעה בכתב ודיסקלקולציה בקושי בפתרון בעיות חשבוניות (נפוצה הרבה פחות מהדיסלקציה והדיסגרפיה). ילדים ליקויי למידה עלולים לסבול מתופעות שונות כגון: בעיות אקדמיות, בעיות מוטוריות, דימוי גוף (היכרות עם חלקי הגוף השונים), רגישות יתר או תת רגישות למגע, בעיות בתפיסה חזותית, בעיות בתפיסה שמיעתית, קשיי ארגון וקשיים בקשב וריכוז.
חשוב לדעת כי לא כל התלמידים ליקויי הלמידה סובלים מאותם קשיים וכי לא כל התופעות שהזכרתי מאפיינות בהכרח כל ילד הסובל מלקות למידה.
מתבגרים ליקויי למידה עלולים לסבול מכל התופעות שהזכרתי. תופעות נוספות העלולות להתווסף לכך הם: דימוי עצמי נמוך, הסתגרות חברתית, הימנעות מלימודים מול למידת יתר ויחסי תלות או ריחוק בתוך המשפחה.
 
מהי הפרעת קשב וריכוז
 
אנשים נוטים להתבלבל ולערבב בין לקות למידה לבין הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD). אז בואו נעשה קצת סדר בבלגן. ADHD מאופיין באימפולסיביות (ילד שעונה עוד לפני ששואלים אותו, חייב סיפוק מיידי), בפעילות יתר (תנועתיות רבה, נראה כאילו ה"מנע" עובד כל הזמן) ובהפרעת קשב (קושי להתרכז במשימה לאורך זמן). לאדם הסובל מ- ADHD חסר ה"מנהל הפנימי" בראש שעושה אבחנה בין עיקר וטפל, מתכנן את העתיד על סמך העבר, מסיק מסקנות ועוד. ישנם אנשים שסובלים רק מהפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות (ADDׂ), לדוגמא ילד חולמני שלוקח לא הרבה זמן להתארגן. ילדים אלו נופלים יותר בין הכיסאות היות והם לא עושים הרבה רעש בכיתה ויותר קשה לאתר אותם כסובלים מאיזשהוא קושי בולט. שימו לב! לא כל מי שהוא לקוי למידה סובל מהפרעת קשב, אך 80% מהסובלים מהפרעת קשב סובלים גם מלקות למידה.
לקות למידה והפרעת קשב וריכוז נובעות בעיקרן מתפקוד לקוי במערכת העצבים המרכזית. כלומר זהו דבר מולד ואי אפשר להעלימו במהלך החיים. לכן המשפט הנפוץ: "אם תתאמץ תצליח" לא נכון עבור הסובלים מלקויות למידה או מהפרעות קשב וריכוז. הוא נכון כאשר לאדם יש את הכלים הנכונים להתמודד ולפצות על הלקות.
ייתכן כי במהלך קריאת הכתבה אתם, ההורים שואלים את עצמכם:" אולי הילד/ ילדה שלי הוא לקוי למידה או סובל מהפרעת קשב?" חשוב קודם לבדוק את קיים יותר מסימפטום אחד. אם ישונו חשש סביר כדאי להתייעץ עם איש מקצוע ולבדוק אפשרות של אבחון. חשוב שהילד יבין כי הוא לא טיפש אלא יש לו קושי ספציפי וכי הוא זקוק לכלים כדי להתמודד בצורה טובה.
 
 
אבחון וטיפול בלקויות למידה
 
לכם ההורים שיש לכם ילד שאובחן כלקוי למידה או בעל הפרעת קשב- לא קל להיות הורה לילד כזה. נדרשת מכם המון סבלנות ואורך רוח. בעבודתי עם הורים באופן פרטני ובקבוצות אני נחשפת לכעס, לתסכול, לחוסר אונים ולאשמה שחווים ההורים. יש אמא שאמרה לי:" אני מרגישה שאני מאבדת את הילד שלי, עזרי לי להחזיר אותו אלי". ההכרה בבעיה מהווה במיקרים רבים צעד ראשון בהתמודדות. כאשר אין הכחשה קל יותר להתמודד עם הבעיה. חשוב מאוד שאתם- ההורים תצמאו לעצמם מסגרות לתמיכה ולחיזוק עצמי. וכן מסגרות לקבלת כלים כיצד להתמודד מול הילד. המלאכה אינה פשוטה כלל, אך יכולה להיות מאוד מתגמלת. הכי חשוב זה לא להישאר לבד ולא לאבד תיקווה כי אתם האדם לו הילד/ה זקוק לו ביותר. בנוסף חשוב לזכור כי מיומנויות למידה מתאימות עשויות לעזור מאוד להתמודדות יעילה עם הלקויות!
 
תלמיד/סטודנט היית רוצה לדעת:

מהי הדרך הטובה ביותר עבורך ללמוד (באמצעות שאלון לבדיקת סגנונות למידה)
 
 
>> כיצד להתנהל בזמן הרצאה כך שתבין ותזכור יותר
 
>> כיצד ללמוד בבית באופן עצמאי כך שתלמד פחות זמן ותזכור יותר טוב
 
>> איך הגישה שלך משפיעה על הציונים שלך ומהי הגישה המנצחת
 
כדי לקבל במתנה את המדריך לסטודנט לשיפור הקשב והריכוז

↓↓↓
לחץ כאן

 
הורים, הייתם רוצים לדעת
 
 
>> למה כל הלחץ על הילד שיכין שיעורים לא באמת עוזר לכם
 
>> למה חבל על הכוח שלכם כשאתם מנדנדים לילד שיכין שיעורים
 
>> כיצד לסייע לילדכם לשפר את הריכוז שלו כך שילמד יותר טוב
 
>> כיצד לסייע לילדכם לשפר את יכולות ההתארגנות שלו כך שיהיה יעיל יותר
 
>> כיצד לשבת עם הילד על שיעורי הבית ולהישאר מאוזנים ושפויים
 
כדי לקבל במתנה מדריך להורים- כיצד לסייע לילד לשפר את הריכוז שלו,

 
לרכישת הספר החדש של אלה ארנון "קל בחומר- להצליח ללמוד כל אחד יכול" לחץ כאן

  
 הכתבה מתוך מגזין "הלווין"
 
 

 

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות