טיפול זוגי

טיפול זוגי
אחת הדרכים המסייעות לחזק את האינטימיות של האדם עם עצמו וכתוצאה מכך גם בזוגיות היא באמצעות העבודה שלו עם הילד הפנימי שלו.
טיפול זוגי
שלום, קוראי היקרים, הפעם אביא תיאור מקרה של טיפול זוגי ששילב את העבודה עם המודל של החיבור לילד הפנימי.
רמי וגילה (שמות בדויים) ,זוג בגיל העמידה, הורים לשני בנים, הגיעו לטיפול ביוזמתה של גילה. גילה דיווחה על מצוקה ההולכת וגדלה מצידה עקב הריחוק אותו היא חווה מרמי. היא התלוננה שרמי עסוק מהבוקר עד הערב רק בעבודתו. הוא מגיע הביתה מאוחר, אוכל קצת, רובץ מול הטלוויזיה ונרדם. כאשר היא מנסה לשתף אותו במה שעובר עליה הוא אינו מוכן לשמוע וטוען שהיא משועממת ועצבנית. ככל שרמי התרחק כך גילה ניסתה יותר ויותר להשיג את תשומת ליבו, אך ללא הועיל. היא הציבה בפניו אולטימטום שאם הוא לא בא איתה לטיפול היא תתגרש ממנו. רמי הגיע לטיפול בחוסר חשק משווע ובעמדה מתגוננת ומאשימה.
 
קושי ביצירת אינטימיות
 
כבר בפגישה הראשונה של הטיפול הזוגי זיהיתי שישנה בעיה רצינית של יצירת אינטימיות המתבטאת במערכת הזוגית- משפחתית. לפי תפיסתי האישית והטיפולית, תמיד כאשר קיים קושי זוגי, הוא משקף קושי של כל אחד מבני הזוג. כלומר, לכל אחד מבני הזוג ישנו קודם כל קושי ביצירת אינטימיות עצמית.
 
חיזוק האינטימיות
 
 אחת הדרכים המסייעות לחזק את האינטימיות של האדם עם עצמו וכתוצאה מכך גם בזוגיות היא באמצעות העבודה שלו עם הילד הפנימישלו. במקביל לעבודה על שיפור דפוסי התקשורת הזוגית, עבדתי עם כל אחד מבני הזוג בנוכחות השני על החיבור לילד הפנימי שלו. לדוגמא, באחד המפגשים ביקשתי מגילה שתכתוב מהם רצונותיה וצרכיה האמיתיים מתוך מקום של הילדה הפנימית. הטכניקה היא של "כתיבה אינטואיטיבית", הבאה לידי ביטוי בכך שהאדם כותב במהירות בלי להרים את העט מהדף וכך הוא מבטא בכתיבה קולות אותנטים הבאים מהמקום הריגשי ופחות מהמקום השיכלי- רציונלי. לאחר שגילה סיימה לכתוב היא הקריאה בקול רם מה שיצא. היא ביטאה חזק מאוד את הצורך באהבה, הכרה והערכה וכל זה נאמר מתוך מקום נקי רך ולא שיפוטי. כאשר רמי שמע זאת הוא יכל בפעם הראשונה בחייו להגיב לזה בצורה אמפטית. הוא לא היה "הנאשם" ולכן היה יכול להכיל את הכאב של גילה ולהבין אותו יותר לעומק. לאט לאט גילה ורמי חיזקו את האינטימיות של כל אחד מהם עם הילד הפנימי שבתוכו וכך התחזקה באופן משמעותי גם האינטימיות ביניהם. הם למדו לבטא את צרכיהם באופן שהצד השני יוכל להכיל ולתמוך. הם חשו גם מעין "שותפות גורל" בכך ששניהם מחזקים בתוכם את אותו הדבר. באופן כזה יש פחות האשמות והשלכות בין בני זוג כי כל אחד לוקח הרבה יותר אחריות על עצמו. מודל העבודה עם הילד הפנימי מסייע מאוד גם במקרים של קושי של אדם למצוא זוגיות ראויה או להתמיד בזוגיות.
 

 
 

 הכתבה מתוך מגזין "הלווין"

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות