טיפול רגשי אינטגרטיבי

 עמוד הבית / מאמרים / מימוש עצמי / טיפול רגשי אינטגרטיבי
טיפול רגשי אינטגרטיבי
גם לאדם שמגיע לטיפול מדוכא, חרד וחסר אמונה עצמית ישנו ניצוץ פנימי וכוחות פנימיים לחיות את חייו מתוך חיבור לעוצמתו הפנימית. אני יכולה לראות מייד את הניצוץ הזה
פעמים רבות אני נשאלת, מהו טיפול אינטגרטיבי בראיה הוליסטית, במה הוא שונה מטיפולים אחרים, ומה מייחד אותו. לסוגיות אילו אקדיש הפעם את כתיבת הטור.טיפול אינטגרטיבי הינו טיפול המשלב גישות וטכניקות טיפוליות שונות. במאמר אתייחס בעיקר לגישות אותן אני משלבת בטיפול. אתחיל בגישה הקוגנטיבית- התנהגותית. גישה זו מתמקדת בשינוי ההתנהגויות היומיומיות של האדם ובמחשבותיו. כאשר אדם מגיע לטיפול עם סימפטום מסויים כגון: חרדה ודיכאון הוא מקבל קודם כל כלים התנהגותיים ראשוניים על מנת להקל על הסימפטומים כגון: הנחיות לתכנון סדר היום ולשילוב פעילות גופנית, טכניקות של הרפיה, טכניקות של רישום התנהגות ואסטרטגיות למידה (במקרה של חרדת בחינות). בנוסף לכך אני בודקת יחד איתו את המחשבות המעכבות הלא מודעות, המשפיעות באופן ישיר על בסימפטום. אנו חוקרים יחד את המחשבות הללו ומוצאים יחד מחשבות אלטרנטיביות, אותן המטופל משנן לעצמו במשך היום. (במאמר בגיליון הקודם, תיארתי בפירוט כיצד לעבוד עם מחשבות מעכבות ולשנות אותן במידת הצורך). לדוגמא במקרה של חרת בחינות המחשבות המעכבות עשויות להיות: "אני חייב להצטיין" או "אם לא אצליח המבחן אני לא שווה" ועוד.
 
גישה נוספת, אותה אני משלבת בטיפול הנה הגישה החווייתית. גישה זו מתמקדת בעיבוד רגשות ותחושות ובהתנסות ויצירה של חוויות מתקנות כאן ועכשיו. האדם מתחבר "לילד הפנימי" שבתוכו, המכיל את כל רגשותיו ותחושותיו וחווה חוויה מתמשכת של ריפוי והעצמה אישית. גישה זו משלבת כלים של דמיון מודרך, כתיבה וציור אינטואיטיבים, שימוש באומנויות הצבע, התנועה והפסיכודרמה. לדוגמא: אדם שחווה פחדים רבים, ילמד בטיפול להתיידד עם הפחד, לצייר אותו, לשוחח איתו וכך יקטין באופו משמעותי את השפעתו המעכבת של הפחד. מניסיוני, אני מוצאת את הגישה הזו כיעילה ואפקטיבית ביותר בטיפול במגוון רחב מאוד של סימפטומים החל מתחושת חוסר משמעות וסיפוק מהחיים וכלה בטיפול בחרדות ודיכאונות. וכן במקרים של מצבי משבר במערך המשפחתי- זוגי.
 
קיימת גם השיטה הדינמית. לפיה, הסימפטום תמיד מאותת על בעיה פסיכולוגית עמוקה יותר. לפיכך, יש צורך בטיפול פסיכודינמי ארוך טווח כדי להגיע לשורש הבעיה ורק אז הסימפטום יחלש או יעלם. גישה זו מתמקדת ביחסי המטפל- מטופל בהנחה שככל שהמטופל יהיה מודע יותר להשלכות ולייחוסים כלפי המטפל ויחווה חוויה של קשר בריא ומכיל, כך יוכל להרחיב את החוויה הזאת ליחסיו עם האנשים שסביבו.
בטיפולים שלי אני נותנת לאלמנט זה מקום חשוב על מנת לאפשר למטופל לחוות חוויה מתקנת של קשר.
 
על מנת שטיפול אינטגרטיבי יהיה אפקטיבי ישנה חשיבות רבה להתאים את סוג הטיפול הספציפי למטופל.לדוגמא: עם אדם שהוא מאוד רציונלי וממוקד משימה אתחיל את הטיפול תוך כדי מיקוד בטכניקות התנהגותיות- קוגנטיביות ורק מאוחר יותר אשלב אלמנטים חוויתיים- דינמים בטיפול. ישנם מטופלים שאבחר בשיתוף איתם לקיים טיפול קצר מועד וממוקד מטרה וישנם מטופלים שיתאים להם טיפול ארוך טווח.
 
 כמו כן, חשוב לראות את המטופל בראייה הוליסטית, שלימה ורחבה מתוך מקום אמיתי של חיבור וקבלה.פעמים רבות, המטופל מגיע עם סימפטום מטריד במיוחד וקשה לו לראות את עצמו בראייה רחבה מעבר לסימפטום עצמו. על מנת שאוכל לסייע באופן משמעותי כמטפלת ,חשוב לי מאוד לראות את האדם באופן שלם גם עם הכוחות שלו וגם עם הקשיים המעכבים אותו. גם לאדם שמגיע לטיפול מדוכא, חרד וחסר אמונה עצמית ישנו ניצוץ פנימי וכוחות פנימיים לחיות את חייו מתוך חיבור לעוצמתו הפנימית. אני יכולה לראות מייד את הניצוץ הזה, להאמין עמוק בתוכי כי אותו מטופל מסוגל להתחבר לניצוץ הזה. האמונה שלי במטופל משתקפת ביחסי אליו וגורמת לו, פעמים רבות להתחבר לאמונה הזאת בעצמו ובכוחותיו במשך הזמן. ידוע ממחקרים ומהניסיון בשטח כי מה שבעצת קובע במידה הרבה ביותר הצלחה של טיפול הוא הקשר בין המטפל למטופל. אני מאמינה ומשוכנעת כי הכלי המרכזי שלנו כמטפלים הוא היכולת ללמוד להתחבר לכל מטופל שמגיע לטיפול ומבקש את עזרתנו. ברגע שקייםהחיבור האנושי, הקבלה והאהבה תהליכי הטיפול והריפוי מתרחשים בעוצמה רבה ובאפקטיביות.
 
 
 
 הכתבה מתוך מגזין "הלווין"

אודות מרכז ההכשרות

מרכז ההכשרות - " זווית שונה ללמידה" בהנהלת אלה ארנון,  נותן מגוון שירותים בנושאים של: מיומנויות למידה , טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי כעס, שיפור התקשורת הזוגית והמשפחתית ועוד. ניתן לקבל את השירותים בדרכים שונות כגון: כגון: טיפולים אישיים, טיפולים זוגיים, טיפולים משפחתיים, ייעוצים והדרכות הורים, סדנאות, הרצאות, קורסים וירטואלים ,ספרים וחוברות.


קרא עוד

אירועים בתמונות